Pro-Ject rameno EVO 10 AS HG
Cena s DPH: | 43 790 Kč |
Cena bez DPH: | 36 190,08 Kč |
Chci být informován:
- Popis
- Foto
10" rameno Pro-Ject EVO 9 AS HG z ručně leštěného hliníku.
10" rameno Pro-Ject EVO 9 AS HG z ručně leštěného hliníku
Rameno je jednou z nejdůležitějších částí gramofonu, protože zvuk nejen ovlivňuje, ale také specifickým způsobem formuje. Řada gramofonových ramen Pro-Ject EVO a EVO Premium je výsledkem dlouholetého výzkumu a hloubkových poslechových testů s různými typy ložisek a materiálů ramene. Důležitým procesem vývoje a hledání optimálního zvuku je samozřejmě také velké množství kombinací přenosek. Společnost Pro-Ject navrhuje ramena již více než tři desetiletí a dlouholeté zkušenosti pramení z poslechových a měřicích relací s téměř 50 přenoskami různých typů a technologií. Ramena EVO a EVO Premium tak přináší nejen nové povrchové úpravy, ale především mnoho dalších vylepšení, která se podstatným způsobem podepisují pod výsledný zvukový projev.
EVO 10 AS HG
10" rameno EVO 10 AS HG využívá invertované kardanové ložisko ABEC 7 nejvyšší kvality se 4 hroty z nerezové oceli. Tento typ ložiska je velmi stabilní a má nízké tření, což zaručuje maximálně přesné vedení. Výsledkem je detailní a otevřená zvuková scéna a vynikající prezentace všech mikroinformací zaznamenaných v drážce. Ložisko je uloženo v celohliníkovém pouzdře, které zajišťuje potřebnou stabilitu.
Tubus ramene EVO AS HG z ručně leštěného hliníku tvoří speciální hliníková trubice s vnitřním tlumením ve tvaru písmene S se zakončením SME. Rameno ve tvaru S je nejen designovým prvkem každého gramofonu, ale představuje také několik technických výhod. Těží především z mnohem menšího zkreslení úhlu drážky a vynikající schopnosti sledování.
Odnímatelné hlavice headshell se standardem SME mají velkou výhodu v tom, že díky rychlé výměně umožňují použít různé přenosky v závislosti na požadovaném zvukovém charakteru. Výsledný charakter lze také doladit použitím různých materiálů headshell ovlivňujících celkovou efektivní hmotnost ramene a tím i rezonanční frekvenci. V nabídce Pro-Ject je několik headshell vyrobených z různých materiálů, které umožňují dokonalé přizpůsobení pro každou přenosku.
Optimální nastavení ramene
Tubus ramene je upevněn jediným šroubkem, který umožňuje otáčení tubusu a snadné nastavení azimutu. Výšku ramene lze plynule nastavovat povolením dvou stavěcích šroubků. Přizpůsobení výšky ramene podle parametrů konkrétního gramofonu pomáhá dosáhnout té nejlepší zvukové kvality. Nastavení a experimentování s VTA a azimutem je vždy zásadní pro získání maxima výkonu z přenosky.
Přednosti
-
Flexibilní vnitřní vedení z vysoce čisté mědi
-
Hliníkový tubus ramene s headshell SME
-
Hliníkový ložiskový blok
-
Kardanové ložisko ramene ABEC 7 s ultra nízkým třením
-
Protizávaží s TPE tlumením zabraňuje přenosu rezonancí
-
Přesné nastavení azimutu a VTA
-
Otevřený vnější prstenec snižuje rezonance a omezuje pnutí
-
Silikonem tlumený zvedáček lze nastavit tak, aby vyhovoval výšce ramene
-
Pozlacená výstupní zásuvka 5-PIN na DIN
-
Vyrobeno v Evropě
Doporučení pro ramena EVO AS
V závislosti na hmotnosti headshell jsou ramena EVO AS vhodná pro přenosky s poddajností 5 až 25 µm / mN.
Nejlepších výsledků dosahují ramena Pro-Ject EVO AS ve spojení s přenoskami s nízkou poddajností > 5 až 10 µm / mN.
Příklady vhodného materiálu pro headshell:
-
Hliníková headshell - řada přenosek Ortofon Cadenza
-
Karbonová headshell - řada přenosek Ortofon Cadenza
-
Dřevěná headshell - řady přenosek Ortofon Cadenza a Quintet
O rezonanční frekvenci
Při výběru přenosky pro váš gramofon je třeba vzít v úvahu celkovou efektivní hmotnost ramene (= efektivní hmotnost ramene + hmotnost přenosky + headshell + montážní hardware) ve vztahu k mechanické poddajnosti (elasticitě) konzolového systému přenosky. Správná mechanická shoda mezi přenoskou a ramenem je jedním z nejdůležitějších faktorů pro neutrální zvuk. Nesoulad může mít za následek menší rozlišení dynamiky a mikrodynamiky, úzkou zvukovou scénu, nafouklé nebo tenké basy. Rezonanční frekvence v rozmezí 7 - 12 Hz je pro systém optimální.
Výslednou rezonanční frekvenci lze vypočítat pomocí tohoto vzorce: f = 1000 : (2 x π x √ (M x C))
f = 1000 : (2 x π x √ (M x C))
f - Rezonanční frekvence přenosky (Hz)
π - 3,14159265359...
C - Boční poddajnost přenosky (μm/mN)
M - Celková hmotnost systému přenosky (součet hmotností přenosky, headshell, šroubů + efektivní hmotnost ramene (g)
• Rezonanční frekvence v rozmezí 7 - 12 Hz je pro systém optimální.
• Rezonanční kmitočet mírně mimo optimální interval 6,5 - 7 Hz a 12 - 14 Hz lze považovat za možnost, kterou lze bez problémů použít.
• Rezonanční frekvence mimo interval 6,5 - 7 Hz a 12 - 14 Hz je sporná a systém nemusí fungovat správně.
Některé výsledky při použití ramen EVO s několika často používanými přenoskami:
Jak vybrat ideální protizávaží
Z dodaných protizávaží doporučujeme vybrat optimální závaží podle těchto pokynů:
(VTF = přítlak = vertikální přítlačná síla):
1. Čím blíže je protizávaží k bodu otáčení (při doporučené VTF), tím nižší je setrvačnost.
2. S nejnižší setrvačností (nejblíže čepu), získáte při použití nejtěžšího vhodného protizávaží (pro doporučenou VTF) nejlepší zvuk.
3. Nejprve vyberte nejtěžší protizávaží a vyzkoušejte, zda lze dosáhnout správného nastavení VTF. Pokud ne, použijte lehčí protizávaží.
Doplňující poznámka:
Pokud se jedná o novou přenosku, je vhodné nastavit přítlačnou sílu o něco vyšší, než je doporučeno. Po několika hodinách hraní lze pak snížit přítlak na doporučenou hodnotu.
Předpoklady pro výběr vhodného ramene